Всичко случило се след гласувания вот на недоверие и падането на кабинета на Кирил Петков, БСП – като по-малък партньор в управляващата коалиция, също трябва да отговаря пред българските граждани за случващото се в страната. Няма как левицата да се оправдава, че е в опозиция, защото в стремежа си да се задържи на поста председател на БСП, Нинова постави самата партия в уникалното положение – да е в управление, но да не зависи нищо от нея.
След като стана ясно, че Кирил Петков няма да бъде кандидатът за премиер, на пръв поглед е изпълнено единственото условие на БСП да остане в коалицията. Условие, което беше взето еднолично от Корнелия Нинова, тъй като всички са наясно, че нито един член на ИБ няма да й се противопостави.
Има обаче въпроси, които, колкото и да не й се иска на Нинова да ги забелязва, висят с огромна сила над БСП:
- Фактът, че Кирил Петков няма да е премиер в следващо правителство по какъв начин променя позицията на България по повод вдигнатото вето върху преговорите на РСМ с ЕС. Още повече, че на 30 юни президентът на РСМ Стево Пендаровски каза, че са получили Модифицирано френско предложение, което е „по-добро за нас от предишното“.
- Ще продължава ли екскадърът на СДС Калоян Методиев да управлява задкулисно БСП, както досега и да говори от името на партията в студията на телевизиите?
- Защо БСП ще продължи да управлява с „Демократична България“, които прокараха законови промени да се обявява принадлежност към Държавна сигурност на всеки, който заема публичен пост?
- Защо БСП ще продължи да управлява с ПП и „Демократична България“, след като депутати на левицата бяха изгонени от митинг, защото са „агенти“ и защо БСП подкрепя кандидати за кметове, които са излъчени от ДБ?
- Как липсата на Кирил Петков ще спре износа на оръжия за Украйна през трети страни?
- Фактът, че Кирил Петков няма да е премиер как се отразява върху взетото решение от парламента за санкции срещу Русия?
- Фактът, че Кирил Петков няма да е премиер по какъв начин ще се отрази на решението да бъдат експулсирани 70 руски дипломати?
- Кога БСП ще започне да говори за намаляване на неравенствата и еднакво заплащане за еднакъв труд?
- Това, че Кирил Петков няма да е премиер как се отразява върху това, че минималната работна заплата не беше вдигната до нива, за които БСП настояваше?
- Какво влияние ще има липсата на Кирил Петков в следващ кабинет върху факта, че дизелът гони 4 лв., а цените на основните стоки са 3 пъти по-високи?
- Какво се случи с по-евтините дърва за огрев, които според Нинова трябваше да струват 90 лв.?
- Какво се случи с болниците, за които БСП от години настояваше да не са търговски дружества?
- Какво се случва с АЕЦ „Белене“ – проект, за който БСП организира референдум?
- Кога БСП ще започне да говори за прогресивно данъчно облагане и необлагаем минимум?
- Докога БСП ще стои в управление с две партии като ПП и ИТН, които взаимно се обвиняват в това кой по-голям крадец е?
Източник: Червен Ефир