Търси се вторият „излишен“ камък от Италианския мост

1434

За да докаже здравината му, инженер Марчело накарал цялото си семейство да застане под сводовете му преди преминаването на първия влак, гласи змейовска легенда

Над пътя Стара Загора – Казанлък се намира стар каменен сводов мост, над който минава жп линията Стара Загора – Тулово. Изграден е през 1911 г. и е сред най-красивите съоръжения, строени по българската жп мрежа през първата половина на XX век. Намира се на 7 км от Стара Загора, точно преди отбивката за с. Змейово. Изящно изградените сводове се вписват с невъобразима елегантност в околната природна среда. Вероятно в годините след изграждането на моста неговата архитектурна и художествена стойност не е била достатъчно оценена, тъй като в документите няма почти никакви данни за него. Знае се обаче името на създателя му – инженер Марчело. Той бил италианец и от там мостът се нарича „италиански“. Когато инженерът от Ботуша се заел с направата на съоръжението, заявил, че той сам ще изчисли и заготви точния брой каменни блокове, които са му необходими за изграждането – с точност до един камък! Според неговите предварителни изчисления за строителството на моста щели да бъдат необходими 830 камъка, като само един камък било вероятно да не достигне и затова инженер Марчело предвидил един камък в повече…

Когато мостът бил изграден, в направата му били използвани всичките предварително изчислени 830 каменни блока. Изчисленията на италианския инженер били абсолютно точни. Останал само един камък, който Марчело забил встрани от моста. Днес този камък е преместен и в момента може да се види пред кметството на с. Змейово. Това е историята, която се знае в селото и се предава от години. Но има и още нещо, което малко хора знаят и което редакцията ни научи от един от потомствените змейовци. Той е бил запознат с историята на моста от своите предци – а именно, че камъните, които остават след построяването му са два, а не един! Освен това те имат леко конусовидна форма, за да се заклинват добре при сводовете, а размерите им са точно 97/62/35/27 см.

„Те са от гранит и са от основата“, каза за медията ни Румен Димов. Лично ги е виждал и именно той дава идеята на предишния кмет да изложи единия камък пред сградата на кметството като жест на признателност и уважение към италианския инженер, построил гениалното съоръжение. Вторият камък, по думите на Димов, е бил откаран в близост до тогавашната чешма, която днес е на територията на частен имот. Какво се е случило с втория камък, не се знае нищо повече…

За Италианския мост се носят безброй легенди. Една от тях разказва, че след като мостът бил изграден, имало съмнения за неговата здравина и надеждност, тъй като при направата му не е използван цимент, а по този мост следвало да се движат не обичайните за това време каруци и файтони, а многотонни влакови композиции. За да докаже по най-безспорен начин здравината на строежа, на 15 август през далечната 1911 г. инженер Марчело, на когото само фамилията се е запазила известна до днес, накарал цялото си семейство да застане под един от сводовете преди преминаването на първия влак. Когато обаче грохотът на приближаващия локомотив започнал да се засилва, госпожа Марчело панически побягнала. Разгневен, съпругът й извадил револвер и стрелял по нея. Страховитата историята е малко нещо недовършена и не казва какво й е причинил изстрелът. На смаяните зяпачи, присъстващи на откриването, Марчело обяснил, че стореното от жена му е равносилно на предателство и говори за липса на вяра в способностите му…

Не знаем доколко е достоверна тази легенда, но със сигурност можем да кажем, че Италианският мост е едно уникално творение не само за времето, когато е бил направен, но и днес. Не е известно има ли сега някъде по света майстор, който без да използва цимент само с камъни да изгради мост, като този. Повече от 100 години Италианският мост изпълнява своето предназначение на пътя Стара Загора – Казанлък, без да са извършвани никакви ремонти по него.

За съжаление не са известни и никакви житейски факти за гениалния италианец освен името му – Марчело. Но творението му, надживяло епохи, е достатъчно красноречиво доказателство на професионализма му.

За съжаление т.н. Италиански мост обикновено се свързва с автопроизшествия на пътя под него. Но те по никакъв начин не могат да помрачат инженерното творение.

Стела АЛЕКСИЕВА