
Находката по ул. „Васил Левски“ в Стара Загора ще е непокътната, докато от Министерството на културата не се произнесат
При изкопни дейности по извършващия се мащабен ВиК проект в Стара Загора за подмяна на старите водоснабдителни тръби е открита нова историческа находка. Тя е по ул. „Васил Левски“ до пресечката с ул. „Г. С. Раковски“.
Директорът на Регионалния исторически музей Петър Калчев съобщи за медията ни, че са открити части от външната и вътрешната източни стени на античния град Августа Траяна. Те са строени само от камък и хоросан, на явно съвременните багери на строително-ремонтната фирма не са успели да ги компрометират.
Понастоящем откритието е затворено с оградни съоръжения и се чака комисия на Министерството на културата да се произнесе за съдбата му, както и за последващото поставяне на ВиК тръбите в този участък. До тогава той ще бъде затворен, а МПС-тата могат на лупинг да ползват половината платно по улица „Васил Левски“.
Новото откритие е на метри от разкритата преди година източна порта на античния град Августа Траяна по ул. „Г. С. Раковски“.

Директорът на историческия музей бе категоричен пред медията ни, че тя ще бъде съхранена и експонирана като туристическа дестинация от античното минало на Стара Загора.
Историческите данни сочат, че през 106 г. император Траян дава на град Берое права за самоуправление и го преименува на Августа Траяна, като част от римската провинция Тракия, (днес Стара Загора). Градът се превръща във втория най-голям икономически, административен и културен център в провинцията след Филипопол.
По времето на император Марк Аврелий (161 – 180 г.) в града са построени прави улици, десетки жилищни и обществени сгради, водоснабдяване, канализация, театрална сграда, храмове, пазари, терми, форум и градски стени, ограждащи площ около 50 хектара.
Точното датиране на новооткритите външна и вътрешна източни стени тепърва предстои.
Йовка НИКОЛОВА