С няколко мускалчета оригинално розово масло, подарени от кмета на Казанлък Галина Стоянова след тържествата на връх Шипка, си тръгна Московският и на цяла Русия патриарх Кирил. Благоуханните капки в изящно изработени кристални ампули му бяха дарени, докато обядваше в ресторант „Орфеида“ на парк-хотел Стара Загора с домакина си, българския патриарх Неофит. Шеф-готвачът Минчо Минчев беше спазил строгите изисквания за постните ястия и след зеленчуковата супа поднесе гозби от пипала на октопод, кралски скариди и бейби калмари. Обядът премина под звуците на православни песни, изпълнени от дамската част на Московския синодален хор, дирижиран от младия маестро Михаил Котелников.

Специално за височайшите гости в централното фоайе на старозагорския хотел бе изложена реплика на Панагюрското златно съкровище, а телевизорите във всички зали представяха филми и кадри, посветени на Освобождението на България от турско робство.
На изпроводяк от града-герой, платил свободата си с хиляди жертви и пепелища, руският гост получи специален плакет на кмета на Стара Загора Живко Тодоров, а Старозагорският митрополит Киприан поднесе на двамата патриарси еднакви маслени портрети с размери от по 115х90 см. На тях живописецът Валентин Дончевски ги е изобразил пред входа на храм-паметника „Рождество Христово“ в град Шипка и пред Паметника на свободата по идея на старозагорски митрополит.
Като символ на близостта на двете православни църкви и техните ръководителите бившият министър на вътрешните работи и бивш кмет на Плевен Румен Петков подари на светейшествата елегантно изработени химикалки, на които с лазер бе изографисан надписът „Отче наш“.

На химикалката на патриарх Кирил бе изписано името „Неофит“, а на българския патриарх – името „Кирил“. Към подаръка на духовниците Петков добави и валидирани под No 1 плик и пощенска картичка, посветени на 140-годишнината от Плевенската епопея.
Христо ДИМИТРОВ