Градът на липите каза „ЧРД!“ на своя борцова легенда

76
Георги Иванов

Тополовград пък посрещна турнир по народна борба в памет на други две звезди в най-българския спорт

В събота, 3 юни, своя рожден ден отпразнува заралийската борцова легенда в класическия стил Явор Янакиев, бронзов олимпийски медалист от Пекин ‘2008. Освен това през 2007-а той печели и световната титла на първенството по класическа борба в Баку, Азербайджан, а след това и бронз на Евро ‘2013. Той е и почетен граждани на Стара Загора. От Българската федерация по борба и СК „Берое“ не пропуснаха да честитят на световния шампион – един от четиримата в Града на липите, и да му пожелаят здраве, късмет и благополучие!

Иначе Тополовград посрещна турнир по народна борба в памет на други две звезди в най-българския спорт – Еньо Вълчев и заралията Димитър Чифудов. На него Георги Иванов стана първи в тежката категория. В решителната схватка европейският шампион U23 се наложи над Гюрай Хамдиев, многократен шампион на народни борби. Освен парична награда Иванов получи и специалната награда – „Златна огърлица“, връчена му от кмета Божин Божинов. Първи стана и Микай Наим, който на европейското през април спечели сребърен медал. Носителят на златния пояс „Дан Колов“ от 2021-а преодоля конкуренцията в категория до 75 кг. В надпреварата участие взе и целият национален отбор за кадетки, водени от Станка Златева, петкратна световна и шест пъти европейска шампионка. На арената сили мериха 152 състезатели от цяла България, разделени в 16 категории. А срещите край манастира „Света Троица“ бяха зрелищни и оспорвани. За първи път наградата „Златен пояс“ отиде при юношите. Първи неин носител стана представителят на домакините от Тополовград Петко Саракостов, станал победител в категория до 70 кг…

Останалите шампиони пък са: момичета – Зорка Делчева (до 30 кг), Петя Бояджиева (до 36 кг), Станимира Велчева (до 45 кг); кадетки – Наталия Бояджиева (до 53 кг), Виктория Радева (до 60 кг); девойки – Емине Осман (до 53 кг); жени – Мима Танева (до 70 кг).

Любопитно бе, че целият турнир мина под съпровода на ученици от музикалното училище в Котел, а сред гостите бяха Александър Томов, петкратен световен и европейски шампион, както и Нонка Матова, световна и европейска рекордьорка в спортната стрелба. Турнирът е в памет на Еньо Вълчев, първия български спортист с пълен комплект олимпийски медали и първият, спечелил трите най-ценни отличия – от олимпийски игри, световно и европейско първенство. Димитър Чифудов пък е първият старозагорец в олимпийския ни отбор – игрите в Мелбърн ’56, където влиза в Топ 6.