Борецът Радомир Стоянов окичи Стара Загора с евробронз

60
Радомир Стоянов и Диан Динчев

Във Вечния град възпитаникът на Спортното училище „Тодор Каблешков“ се изяви в категория до 79 кг на свободния стил

Състезателят на СК по борба „Берое“ Радомир Стоянов завоюва бронзов медал на Европейското за юноши и девойки. Надпреварата се проведе в италианската столица Рим, а възпитаникът на Спортното училище „Тодор Каблешков“ в Стара Загора се изяви в категория до 79 кг на свободния стил. Така той донесе трети медал за борците ни от Евро ’22, като преди него Едмонд Назарян взе титла при класиците в категория до 63 кг, а при девойките Фатме Шабан се окичи с бронз при 59-килограмовите.

Радомир Стоянов стигна ударно до полуфиналите на тепиха в Рим. В първите два кръга младият национал постигна две победи: на старта – 12:1 срещу поляка Патрик Костржевски, а на четвъртфиналите преодоля с 6:5 украинеца Алим Миесуветов.

Сетне старозагорецът, който е син на президента на СК по борба „Берое“ Николай Стоянов, отстъпи в оспорвана битка на грузинеца Отари Адейшвили с 2:5. В репешажите обаче „трикольорът“ се пребори за бронза след убедителното 4:0 срещу испанеца Габриел Рамос…

В последния ден друг съотборник на заралията в националния – Георги Иванов, донесе четвърти медал на родната борба от европейското първенство за юноши в Рим. Българинът грабна бронза в тежка категория до 125 кг на свободния стил след бърза победа над украинеца Володимир Дяченко – туш за 57 секунди. При 61-килограмовите Хюсеин Ибрахим не успя да преодолее репешажите, след като отстъпи на арменеца Хаик Абрахамян с 0:12 и остана пети. Другите две пети места са на Борислав Кирилов – в категория до 60 кг при класиците, както и на Назифе Таир – в категория до 55 кг при девойките…

Веднага след спечелването на бронзовото отличие треньорът на Радомир Стоянов – Диан Динчев, който е и наставник на „Младите лъвове“, написа кратък, но многозначителен пост във Фейсбук: „Всеки труд се възнаграждава! Браво, машина!“ От своя страна призьорът отвърна искрено: „Искам да благодаря на всички, които ме подкрепиха и бяха до мен!“

Динчев не подмина и успеха на другия си възпитаник – Георги Иванов: „Браво, Жорка! Показа, че когато искаш и покажеш характер, нещата се случват! Честито, лъв! България над всичко!“

За отбелязване е и фактът, че на континенталното първенство във Вечния град участие взе и братът на Радо – Иван, който обаче загуби още на старта в категория до 70 кг.