Младите „лъвици“ грабнаха титлата на Европейското първенство за жени U20!

14

Беройката Карина Константинова стана част от Идеалната петица на шампионата

Националният тим на България, чийто „гръбнак“ е от „Берое – Стара Загора“, се позлати на Европейското първенство за жени до 20 години, Дивизия „Б“! Младите „лъвици“ сразиха Финландия с 80:75 точки във финала в Прищина, Косово и напълно заслужено триумфираха. За последно български отбор при подрастващите стана шампион на Дивизия „Б“ през 2011 г., когато това сториха момчета U18 във Варна.

Срещу скандинавките националният ни отбор, воден от старши треньора Таня Гатева, която е наставник и на „зелено-белите“, демонстрира сърцата игра, страхотна стрелба и завидна психическа устойчивост. А и взе реванш за загубата с близо 30 точки от същия съперник на старта на шампионата… Финландките стартираха по-добре и поведоха с 13 точки в първата част, но „лъвиците“ намалиха до 7 пункта изоставането си в края на първите 10 минути – 17:24. Последва страхотна втора четвърт, в която точната стрелба на родните националки даде резултат и те взеха водачеството в последните минути на полувремето, като дори дръпнаха с 6 точки на почивката – 42:36. Тимът ни спечели втората четвърт с 25:12. След подновяването на играта България удържаше лидерството си, а преди последната част резултатът бе точка преднина за нашите – 59:58. Четвъртият период бе достоен за финал, Финландия поведе за кратко, но изключително мотивираните български момичета бързо си върнаха инициативата и не я изпуснаха до края.

Беройките Гергана Иванова, Карина Константинова и Виктория Иванова поведоха съотборничките си и удържаха. Неслучайно Гергана бе най-резултатна с 19 точки, 4 борби и 4 асистенции, Карина реализира 16 пункта, добавяйки 5 борби и 3 асистенции, а Виктория наниза 15 точки. От пейката отлично се включи друга тяхна съотборничка при „зелено-белите“ Стефани Пендова – с 12 точки и 3 борби.

За Финландия най-резултатна бе Авак Куйер, вкарала 31 точки. Тя оформи „дабъл-дабъл“, добавяйки 11 борби и 4 асистенции.

Стрелбата от зоната за 3 точки бе основният коз на българките, които вкараха 13 тройки от 39 опита – 33.33%, срещу 18.52% за Финландия. България отстъпи в борбата под коша (40:45), но пък имаше предимство при откраднатите топки (10:4), а и направи по-малко грешки (9:14).

Не е за подценяване и фактът, че беройката Карина Константинова стана част от Идеалната петица на шампионата.