„Зелено-белите“ волейдами – с победа в дебютния си евроизлаз

11

Волейдамите на „Берое“ – Стара Загора, направиха успешен дебют в Европа, след като победиха с 3:0 гостуващия „Арис“ – Солун. Тимът, воден от Петър Дочев, посрещна у дома гръцкия тим в мач от 1/16-финалите на третия по сила европейски клубен турнир „Чалъндж къп“ (Купа на претендентите), като двубоят се игра пред пълни трибуни в Общинска спортна зала „Иван Вазов“.

ВК „Берое“ започна с титулярен състав: Патрисия Йончева – либеро, Ваня Върбанова, Нора Богданова, Тамара Роганович, Хелена Перич, Веселина Григорова – капитан, и Виолина Николова.

Тимът от Града на липите търсеше надмощие още в първия гейм. При оспорвана игра и много динамика, оставила без дъх емоционалната публика, старозагорки стартираха добре в мача и водеха с комфортна преднина от по 4-5 точки. Окуражавани от агитките на фенклуба на „Берое“, близо 40-членна агитка от футболни фенове, обичайната старозагорска публика и целият състав на „Казанлък волей-Багира“ – заедно с ръководството на клуба, момичетата в зелено-бяло заиграха като отбор от европейско ниво. Истинска интрига се разви в последните минути на първата част, когато гъркините успяха да изравнят при 24:24, но старозагорки демонстрираха добра психика и успяха да спечелят с 26:24.

Пробойни в посрещането и индивидуални грешки станаха причина за изоставане в началото на втората част за беройки. Възпитаничките на Петър Дочев успяха да изравнят при 13-ата точка и поведоха на свой ред. Така пред пълната и шумна зала се разрази истинска битка за всяка точка. Дълги разигравания, няколко поредни точки на Хелена Перич и заралийки отново дръпнаха напред до… поредно изравняване 21:21. Интригата продължи до последно, а инфарктните минути в края на гейма направиха спечелването му още по-сладко. С 25:23 „Берое“ затвори и втората част. „Берое“ и „Арис“ се гонеха точка за точка и в третия гейм. Гостенките заиграха доста агресивно и търсеха успеха в него на всяка цена, но старозагорки успяха да обърнат мача след 15:15 със серия от блокади и точки от мощни атаки „зелено-белите“ заслужиха изстраданата си, но очаквана победа срещу коравия тим на „Арис“ – Солун, след 25:19 в третия гейм и класическото 3:0 в мача. Иначе Петър Дочев даде шанс в първи евромач на Казакова, Маринова, Папанова, Кривошийска и Петрова…

Най-резултатна бе Хелена Перич с 16 точки (3 аса и 2 блокади). 9 точки добави Веселина Григорова (3 блокади). За гръцкия тим Маделин Монтано приключи с 16 точки (2 аса и 1 блокада), с 14 се отчете украинката Вероника Худима (1 блокада).

Реваншът в Солун е утре, 4 декември, от 20:30 часа (б.в.).