„Берое – Стара Загора“ удари фаворита „Цървена звезда“

110

В следващия кръг „зелено-белите“ гостуват на „Монтана 2003“ в българското дерби на женската Адриатическа лига

Баскетдамите на „Берое – Стара Загора“ нанесоха първа загуба на един от фаворитите в Адриатическата лига – жени, „Цървена звезда“. Баскетболистките на Таня Гатева се наложиха над своя съперник в своята зала „Стара Загора“ (бивша ДЗУ) със 70:53. Нещо повече, те нито веднъж не позволиха на гостите да поведат в срещата. Освен това с успех тимът от Града на липите взе реванш и за поражението от сръбския „гранд“ в първия кръг от надпреварата през октомври.

След този двубой „зелено-белите“ са вече с осем победи и една загуба, като излязоха на първото място във временното класиране. „Цървена звезда“ пък е с баланс 7:1. При равенство между двата тима в края на редовния сезон предимство ще има отборът от Стара Загора заради по-добрите показатели в директните мачове. Българският отбор изгуби първия двубой в Белград с 16 точки разлика, но сега спечели със 17…

Домакините взеха инициативата още в началните минути и започнаха да трупат аванс. Те демонстрираха много точен мерник от средно разстояние, като след първата част водеха с 23:12. Сръбският тим пък изпитваше сериозни затруднения и при стрелбата от тройката, като вкара само един от десетте си опита. Стартиралата много силно Ана Почек не спря да тормози защитата на гостите и през втория период. „Зелено-белите“ продължиха да увеличават разликата в своя полза, като две минути преди почивката се откъснаха напред с 39:17. До края на полувремето гостите вкараха пет точки и намалиха изоставането си на 17 пункта.

След паузата играта бе много равностойна. „Цървена звезда“ обаче направи серия от 11:2 в края на третата част и скъси преднината на домакините на 12 точки при 52:40. Все пак в оставащите минути „Берое – Стара Загора“ нямаше проблем да задържи двуцифрения си аванс, но продължи да търси победа с голяма разлика, за да има по-добри показатели в директните мачове от съперника. 11 секунди преди сирената българският тим водеше с 15 точки, но кош на Ана Почек със сирената увеличи аванса на домакините на 17 – с една повече от мача в Белград.

Най-резултатна за успеха бе Ана Почек с 21 точки. С „дабъл-дабъл“ от 16 точки и 19 борби (9 в нападение) се отчете Бриана Люис. Саная Чонг отбеляза 12 точки, а Виолина Кочева добави 11 пункта.

В следващия кръг „Берое – Стара Загора“ гостува на „Монтана 2003“ в българското дерби на женската Адриатическа лига.