Баскетболният „Берое“ излиза за задължителна победа утре

64

Вторият плейофен баскетболен двубой от полуфиналната серия на НБЛ между „Берое“ и „Балкан“ започва утре от 19 часа в Общинска спортна зала „Стара Загора“ (бивша ДЗУ). Възпитаниците на Любомир Минчев отстъпиха на ботевградчани в първия мач със 70:88, който бе първи успех за гостите след трите им поражения в редовния сезон. Старозагорци започнаха по-добре срещата, но във втората част сдадоха инициативата на своя съперник. Старши треньорът на заралии призна след срещата, че гостите са играли по-добре. Той коментира какво трябва да се промени, за да може беройци да вземат своето днес: „Смятам, че отборът на „Балкан“ тотално ни надигра. За съжаление, когато водихме с 9 точки, допуснахме много лесно да ни изравнят и да придобият самочувствие. На полувремето дръпнаха със седем точки и това бе на база на невероятната стрелба на Брандън Браун. До почивката показателят му от тройката бе 4 от 5. Стреляха доста по-добре от нас и играха далеч по-добре в защита. След това се върнахме в третата четвърт, но накрая просто ни отказаха. За втория двубой няма какво толкова да оправяме. Трябва да сме далеч по-добри и в нападение, и в защита!“, бе категоричен Любомир Минчев.

Разочарован от развоя на срещата бе и капитанът на „Берое“ Тихомир Желев: „Определено не беше мечтаното начало на плейофа. Много ни ограничиха със здравата си защита и затова завършихме само със 70 точки. От друга страна гостите успяха да отбележат нормалното за тях. Трябва да се подготвим по-добре. Нямахме ден в стрелбата и като цяло защитата им беше много добра и не успяхме да противодействаме.“

Основна причина за загубата на „Берое“ бяха стрелбата от далечно разстояние, откъдето гостите вкараха цели 5 тройки повече и борбата под коша, в която беройци отстъпиха с 13 борби.

С точни попадения най-вече на Тихомир Желев от наказателната линия и зоната за 3 точки домакините спечелиха първата част с 23:17. Втората четвърт обаче бе слаба за „Берое“, въпреки че стартира с тройка на Конър Франкамп, а след 13 минути игра беройци водеха с 31:19. Точно в този момент дойде традиционното за отбора през сезона отпускане, което доведе до обрат. С точни попадения на Брендън Браун, Александър Гаврилович и Микейл Хопкинс гостите изравниха при 31:31. Последваха неточни атаки и на двата отбора преди Когинс да изведе старозагорци напред. От този момент до края на полувремето „Балкан“ бе по-точен в нападение и закономерно спечели полувремето с 42:35.

След почивката се получи още по-оспорвано дерби, а публиката в Града на липите направи атмосферата впечатляваща. При равностойна и двуостра трета четвърт последва нов необясним спад за заралии, а тройката със сирената на Браун закова таблото на 57:64 10 минути преди края на срещата. Тимът на „Балкан“ поведе с 12 точки 7 минути преди края след зрелищна забивка през човек на Ламаркъс Рийд. Домакините не се отказаха до последно да гонят победата и се доближиха на едва 6 пункта изоставане при 66:72. За съжаление на всички беройци обаче до края гостите от Ботевград не допуснаха обрат и спечелиха първата среща в серията с 88:70…